Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2013

Σκόνταψε στο Ηράκλειο ο ΠΑΟΚ , Eλαμψε και νίκησε ο Παναθηναϊκός

Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας
ΟΦΗ- ΠΑΟΚ
Ματσάρα στο Γεντί Κουλέ και 1-1 ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική.
ΟΦΗ και ΠΑΟΚ μοιράστηκαν γκολ, ευκαιρίες και βαθμό στο χορταστικό 1-1 του Γεντί Κουλέ.
Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με τον Περογαμβράκη στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη όμως ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβασε αισθητά την απόδοσή του, πίεσε τους γηπεδούχους και λυτρώθηκε από τον Νέσιντ και το… πόδι του Μακρή (ακούμπησε τελευταίος ο μέσος του ΟΦΗ).
Μετά το 1-1 ο ΠΑΟΚ έχασε έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα, αφού πλέον είναι τρεις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.
Οι συνθέσεις:
ΟΦΗ: Δασκαλάκης, Μπούρμπος, Μιλιάζες, Τριποτσέρης, Ζόρο (23′ Σβασίγια), Βερόν, Μακρής, Ζε Εντουάρντο (66′ Φραγκουλάκης), Περογαμβράκης, Κουτσιανικούλης, Παπάζογλου (86′ Μακουκούλα)
ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Κίτσιου, Λίνο, Κατσουράνης, Βίτορ, Τζιόλης, Λάζαρ (64′ Λόρενς), Στοχ, Σαλπιγγίδης (64′ Γεωργιάδης), Βούκιτς (71′ Νέτσιντ), Αθανασίαδης
Παναθηναϊκός - Αστέρας 2-1
Ο καλύτερος Παναθηναϊκός της σεζόν νίκησε 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο την Κυριακή και σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Superleague.
Φιγκερόα: «Να μην πάρουμε αέρα»Oι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου έβγαλαν στο γήπεδο τον πολύ καλό εαυτό τους και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες μπροστά στα καρέ του Ερνάντες. Παρόλα αυτά όμως το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρματα.
Στην επανάληψη οι πράσινοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο το τέμπο του ματς και στο 59′ προηγήθηκαν με το εξαιρετικό τέρμα του Μπεργκ ο οποίος αφού στόπαρε την μπάλα γύρισε και σούταρε πολύ δυνατά με το δεξί πόδι.
Εξίσου ωραίο ήταν όμως και το γκολ του Αστέρα ένα μόλις λεπτό αργότερα με το οποίο οι Αρκάδες ισοφάρισαν. Ο Ντε Μπλάσις σκόραρε με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ.
Ο Αναστασίου από εκεί και πέρα επιχείρησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του με την προσθήκη του Φιγκερόα και ο Αργεντίνος στράικερ τον δικαίωσε στο 76′ με προβολή που κατέληξε στα δίχτυα του Αστέρα.
Παναθηναϊκός: Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ, Ρισβάνης, Νάνο, Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Κλωναρίδης (74′ Φιγκερόα), Ντίνας (80′ Μέντες), Μπεργκ (91′ Μπαϊράμι)
Αστέρας: Ερνάντες, Τσαμπούρης, Γκοϊάν, Ζησόπουλος (80′ Καράσκο), Πιπίνης, Κοντοές, Ουσέρο, Γκατσίνι (54′ Εντό), Ναβάρο, Ντε Μπλάσις, Μπαράλες (78′ Χουάνμα)
Απόλλων- Λεβαδειακός 4-2
ΠΑΣ - Γιννενα - Ξάνθη  2-1
ΑΡΗΣ - Παναιτωλικός 0-0