LIVE ΕΘΝΙΚΟΣ- ΠΑΟΚ

Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2014

Έχασε ο Εθνικός από τον Παναθηναϊκό 0-3 και τον έπιασε η Κηφισιά στην κορυφή - Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Την πρώτη εντός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ από τον Παναθηναϊκό, που σημείωσε την πέμπτη σερί του νίκη, έχοντας τη συμπαράσταση 250 περίπου ένθερμων οπαδών του.
Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη, που έδειξε φανερά επηρεασμένη από τις σημαντικές απουσίες των βασικών κεντρικών Ανδρεάδη και Παπάζογλου, απέκτησε συγκάτοικο την Κηφισιά στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.
Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 18-18. Με πρωταγωνιστή τον Γκάλιτς οι <<πράσινοι>> έτρεξαν ένα σερί 3-0 (18-21) και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του σετ και το 22-25.
Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 9-6. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν άμεσα (9-9) και εκμεταλλευόμενοι τα προβλήματα στην υποδοχή και την επίθεση του Εθνικού ξέφυγαν με 16-11 και 19-14. Οι γηπεδούχοι με την είσοδο του Κασαμπαλή κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 23-23 με άσο του Μιγιαϊλοβιτς. Όμως και πάλι ο Γκάλιτς είχε τη λύση για τον ΠΑΟ και με δύο πόντους έκανε το 23-25 και το 0-2.
Ο τρόπος που χάθηκε το δεύτερο σετ έριξε την ψυχολογία των αθλητών του Εθνικού, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Καλμαζίδη ξέφυγε με 15-10 και έφτασε εν τέλει εύκολα στο τελικό 25-17.
Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Χριστοφορίδη. Επίσης, πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε από τον πρόεδρο του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού Ηλία Μιχαλιαρά ο πασαδόρος του Εθνικού Γρηγόρης Σιδηρόπουλος.
Την Τετάρτη ο Εθνικός υποδέχεται την ΑΕΚ με στόχο την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Γεωργιάδης και Βασιλειάδης.
 *Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 17-25)
 ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 11 (7/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 8 (6/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ - 52% άριστες), Σιδηρόπουλος, Γραμματικάκης 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ), Κυριακίδης 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Ανέστης Δαλακούρας 15 (13/22 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες) / Δαρίδης (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Κώστας Δαλακούρας 1 (1/2 επ), Κασαμπαλής, Μπουφίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Κοντοστάθης
 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 15 (10/23 επ, 5 άσσοι, 31% υπ - 31% άριστες), Στιβαχτής 2 (2/3 επ), Αμορόσο 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλλος 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Καρυπίδης 9 (9/19 επ, 71% υπ - 62% άριστες) / Κουρούπης (λ, 60% υπ - 50% άριστες), Λιόντας 1 (1 άσσος), Μαδούρας, Πολυχρονιάδης
Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική:
ΚΗΦΙΣΙΑ-ΑΡΗΣ 3-1
ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3