LIVE ΕΘΝΙΚΟΣ- ΠΑΟΚ

Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2014

Η ΑΕΚ πήρε το Λιγκ Καπ , κέρδισε τον Φοίνικα Σύρου 3-2

Του Λεωνίδα Κάλφα
Τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του κατέκτησε το ανδρικό τμήμα βόλεϊ της ΑΕΚ, έχοντας στη σύνθεσή της τον Ορεστιαδίτη ακραίο Πέτρο Πέτρογλου και τον Αλεξανδρουπολίτη κεντρικό Δημήτρη Χατζόπουλο, αφού επικράτησε με 3-2 σετ (27-25, 19-25, 25-22, 20-25, 12-15) του Φοίνικα Σύρου σε ένα συγκλονιστικό τελικό στο κατάμεστο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>>.
     Η ομάδα του Άκη Φλαούνα ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά στο 3οLeague Cup Νίκος Σαμαράς, αφού αρχικά απέκλεισε στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης τον ιδιαίτερα αγχωμένο Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ και το βράδυ του Σαββάτου, πέτυχε μία ακόμη έκπληξη, αυτή τη φορά απέναντι στην ισχυρή ομάδα της Σύρου.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας μπήκε πολύ δυνατά με πρωταγωνιστές τους Λάππα και Τακουρίδη και κατάφερε να προηγηθεί με 14-8. Η ΑΕΚ όμως δεν το έβαλε κάτω και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-16 κατάφερε με δύο λάθη από Λάππα, Ντιάτσκοφ, το μονό μπλοκ του Τόρρες στον Τακουρίδη και τον άσο του Παγιάν να ισοφαρίσει σε 20-20. Παρότι ο Φοίνικας απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα με 22-21, η ΑΕΚ με επιθέσεις των Πέτρογλου, Παγιάν και ένα μπλοκ του Μαντέκα έφτασε στο 24-22. Ο Φοίνικας έτρεξε ένα δικό του σερί 3-0 για το 25-24 ύστερα από δύο άουτ επιθέσεις του Παγιάν και μπλοκ του Πελεκούδα. Ο Μαντέκας ισοφάρισε το 25-25, αλλά η παράβαση του Παγιάν και το μπλοκ του Τακουρίδη έκαναν το 27-25 και το 1-0 για τον Φοίνικα.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ μπήκε με μεγαλύτερο πάθος σε αντίθεση με τον Φοίνικα που ήταν νωθρός και έκανε λάθη στην υποδοχή του. Στο 8-8 η η επίθεση του Παγιάν και ο άσσος του Πέτρογλου έδωσε «αέρα» στην ΑΕΚ που ξέφυγε με +2 (10-8 και 12-10). Ακολούθησε ρεσιτάλ του Τόρρες με επίθεση και μπλοκ στον Πελεκούδα, ενώ ο Κρέτσης πήρε άσσο που μάλιστα αμφισβητήθηκε από τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο αλλά το διαιτητικό βίντεο δικαίωσε επόπτες και διαιτητές και φτάσαμε στο 16-10. Ο Μαντέκας έκανε το 17-20 και η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος του σετ για το 25-19 και το 1-1.

Αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν μαζί στο 11-11 αλλά δύο μπλοκ πάνω στον Παγιάν έφεραν πολύτιμο +2 (13-11) για τους συριανούς και ο πρώτος χρόνος του Τόρες άνοιξε το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο 16-13. Οι συριανοί κράτησαν το προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 22-20 αλλά ένα λάθος πλασέ του Ντιάτσκοφ και μία άουτ επίθεση του Λάππα έφεραν τον αγώνα στα ίσια (22-22). Το σετ κρίθηκε με σερί 3-0 των «πειρατών» ύστερα από επίθεση του Τσας, μπλοκ του Τακουρίδη στον Πέτρογλου και άουτ επίθεση του Παγιάν για το 25-22 και το 2-1 σετ για τον Φοίνικα.

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ το 4ο σετ καθώς με τον Νίκο Κρέτση να κάνει φλοτ σέρβις προηγήθηκε 7-0. Ο Φοίνικας μείωσε στην ελάχιστη τιμή (10-9) αλλά ο Κατσανεβάκης κέρδισε δύο καθοριστικές μάχες πάνω στο φιλέ για το 12-9. Το μπλοκ του Κρέτση στον Γιάνουσεκ έκανε το 15-10 για την ΑΕΚ και η «Ένωση» πήρε πάλι πολύτιμο προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος του σετ με 25-20 κι έτσι έγινε το 2-2 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ με την ΑΕΚ να κάνει κατάθεση ψυχής ξεφεύγοντας στο σκορ με 6-4 ύστερα από δύο επιθέσεις του Παγιάν. Ο Φοίνικας έδειξε να χάνει τον έλεγχο και ο Πέτρογλου με τον Μαντέκα έδωσαν τα ρέστα τους κρατώντας με νύχια και με δόντια το πολύτιμο προβάδισμα μέχρι και το 12-10. Ο Τόρρες έκανε το 13-10 και το μπλοκ του Κατσανεβάκη στον Τσας έφερε την ΑΕΚ σε απόσταση βολής για το 14-10. Ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ άουτ του εβρίτη Πέτρογλου που αναδείχτηκε και καλύτερος επιθετικός.
ΜVP και καλύτερος πασαδόρος αναδείχτηκε ο Κρέτσης, καλύτερος μπλοκέρ ο Τόρρες, καλύτερος λίμπερο ο Γκούζντα και καλύτερος επιθετικός ο Πέτρογλου.

Τα σετ: 27-25, 19-25, 25-22, 20-25, 12-15
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (2 μπλοκ), Τσας 21 (19/37 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 16 (12/33 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ - 32% άριστες), Τακουρίδης 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Λάππας 15 (13/21 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 13% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 43% υπ - 17% άριστες), Γιάνουσεκ 5 (5/8 επ, 70% υπ - 50% άριστες), Σφενδυλάκης 1 (1 άσσος).
ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 15 (12/23 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ - 47% άριστες), Τόρρε 15 (10/14 επ, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (8/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρέτσης 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παγιάν 24 (22/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 76% υπ - 60% άριστες), Νοβοσέλατς 1 (1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Χατζόπουλος.