LIVE ΕΘΝΙΚΟΣ- ΠΑΟΚ

Τρίτη 4 Φεβρουαρίου 2014

Πρόκριση «θρίλερ» για τον Εθνικό ..κέρδισε 3-2 τον ΑΡΗ

Μετά από ένα παιχνίδι... θρίλερ ο Εθνικός πήρε μια μεγάλη πρόκριση στους «8» του κυπέλλου ανδρών, επικρατώνας με 3-2  του Άρη ο οποίος έχει παράπονα από τη διαιτησία.  Στην επόμενη φάση η ομάδα της Αλεξανδρούπολης θα επιδιώξει την… εκδίκηση, καθώς θα αντιμετωπίσει σαν γηπεδούχος την ΑΕΚ που τον απέκλεισε στο Λιγκ Καπ.
Το εντυπωσιακό είναι ότι ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης τελείωσε τον αγώνα με 16 άσσους (8 από τον Μιγιαήλοβιτς!) και 23 μπλοκ, αλλά την πρόκριση την πήρε στον πόντο καθώς είχε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Ο Σίμο Ντάμποβιτς και ο Ζένια Γκόρτσανιουκ αγωνίστηκαν σαν αλλαγή για να κάνουν το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη

Το ματς από την αρχή είχε τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι που ένα μπλοκ πάνω στο Μιγιαήλοβιτς έκανε το 16-18 , ενώ η διαφορά πήγε στους 3 με ένα νέο μπλοκ πάνω στον Ράιτς για το 18-21. Ο Εθνικός δεν μπόρεσε ανατρέψει τα δεδομένα και ο Άρης βρέθηκε μπροστά στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Άρης μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 12-16. Τότε ένα σερί 4-0 από τους γηπεδούχους έφερε το ματς στα ίσια για το 16-16. Με το σερβις του Μιγιαήλοβιτς, το 19-18 έγινε 24-18 και ο Εθνικός ισοφάρισε.

Τα πράγματα στο τρίτο σετ ήταν πιο εύκολα για τον Εθνικό, ο οποίος ενώ βρισκόταν μπροστά από νωρίς, αλλά ξεκαθάρισε την κατάσταση μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το 16-15 έγινε 19-15 και 22-18 με αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Η ομάδα του Μουστακίδη στη συνέχεια έκανε τα εύκολα δύσκολα. Πολλοί σκέφτηκαν ότι το ματς τελείωσε καθώς ο Εθνικός προηγήθηκε με 16-9 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Όμως ο Αρης είχε άλλη γνώμη και ισοφάρισε με 18-18 μετά από ένα σερί 4-0 και άσσο του Ντίνα. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 21-18 αλλά οι κίτρινοι επανήλθαν για το 21-21. Στο 23-22, με δύο πόντους του Αρμενάκη ο Άρης έφτασε στο σετ μπολ (23-24). Ο Εθνικός ισοφάρισε, αλλά ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο σετ μπολ και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί την ανατροπή την έκανε ο Εθνικός  και μάλιστα εντυπωσιακή. Βρέθηκε πίσω με 10-13 και 12-14 αλλά με πόντους του Παπάζογλου (επίθεση και μπλοκ) κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Άρης έχασε άλλα δύο ματς μπολ και στο 17-17 ήρθε ένα λάθος σερβις από την ομάδα του Άρη και ένας άσσος από τον Ράιτς για να δώσουν στον Εθνικό μια πρόκριση… φάρμακο ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Άρης διαμαρτύρεται για τη διαιτησία του Ιωαννίδη. Στο 13-11 για τον Άρη στο 5ο σετ ο Κυριακίδης έκανε επίθεση και χρεώθηκε με «υπέρβαση». Στο 14-12 για τον Άρη δόθηκε μπλοκ άουτ στον Ραιτς με τους Θεσσαλονικείς να διαμαρτύρονται για «άουτ».

5ο σετ: 4-5, 9-10, 10-12, 19-17

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 16 άσσους, 50 επιθέσεις, 23 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-20, 25-18, 24-26, 19-17)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 29 (20-49 επ, 4 άσσοι, 5 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 23 (13/33 επ, 8 άσσοι, 2 μπλοκ, 70% υπ - 57% άριστες), Αγγελόπουλος, 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ), Ανέστης Δαλακούρας 8 (6/25 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 46% άριστες), Ανδρεάδης 12 (4/12 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 40% υπ - 35% άριστες), Κώστας Δαλακούρας 1 (1 άσσος), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Κασαμπαλής

ΆΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 12 (8/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ - 55% άριστες), Ντίνας 11 (5/7 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 8 (8/22 επ), Χαριτωνίδης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (1/7 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 29 (25/48 επ, 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 66% υπ - 56% άριστες), Τσομπάνογλου (λ, 100% υπ - 50% άριστες), Χατζηπαραδείσης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 1 (1/1 επ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/2 επ)