LIVE ΕΘΝΙΚΟΣ- ΠΑΟΚ

Τρίτη 11 Μαρτίου 2014

Και του χρόνου στην Ευρώπη ο Εθνικός μας ! Μεγάλη νίκη επί του Φοίνικα με 3-1 και 4άδα

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που ήταν αποθέωση του βόλεϊ, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής που έγινε στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» και ολοκλήρωσε την 19η αγωνιστική. Ο Εθνικός πέρασε στην 3η θέση της βαθμολογίας πίσω από τους πρωτοπόρους και ισόβαθμους Α.Ο.Κηφισιάς και Ολυμπιακό, εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδο του στην 4αδα και την έξοδο στην Ευρώπη και πήρε και το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία με τους συριανούς. Ο Φοίνικας υποχώρησε στην 4η θέση, ενώ η ΑΕΚ έχασε οριστικά κάθε ελπίδα για την 4αδα.
Ο αγώνας είχε διάρκεια 123΄, πολλές εναλλαγές στο σκορ και κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους ακρίτες να είναι πιο αποτελεσματικοί σε μπλοκ και «κόντρα» επιθέσεις. Επίσης, στο 4ο σετ κατάφεραν να κάνουν συγκλονιστική ανατροπή από 22-19 χάρις τα μπλοκ του Ανδρεάδη και τις επιθέσεις του Ιβάν Ράιτς.

Συγκλονιστικό ήταν το 1ο σετ με επεισοδιακό φινάλε. Ο Εθνικός μπήκε δυνατά και με τα σερβίς του Σιδηρόπουλου χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα. Με σερί 5-0 οι ακρίτες πήραν προβάδισμα με 7-2 και το διατήρησαν στο +4 μέχρι το 16-12 όταν μετά από μία ολόκληρη περιστροφή ο Σιδηρόπουλος πήγε στη θέση του σερβίς και πήρε άσσο. Ο Φοίνικας βελτιώθηκε σε μπλοκ – άμυνα γύρισε κόντρα επιθέσεις και σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά με Τσας, Λάππα και Ντιάτσκοφ μέχρι που ήρθε η ισοφάριση 21-21. Στο μεταξύ, στο 19-18 ο Ανέστης Δαλακούρας χτύπησε στο κεφάλι μετά από σύγκρουση με τον Μιγιαήλοβιτς και τη θέση του πήρε ο αδελφός του Κώστας Δαλακούρας.
Συγκλονιστικό φινάλε
Ο Εθνικός με σερί 3-0 ύστερα από επίθεση του Παπάζογλου, μπλοκ άουτ του Ράιτς (που πιθανότατα να ήταν μπλοκ – πόντος του Τσας και του Φοίνικα) αλλά και νέο λάθος του Λάππα έφτασε σε απόσταση βολής για το 24-21. Ο Φοίνικα δεν το έβαλε κάτω, μείωσε με πρώτο χρόνο Τακουρίδη (24-22) και με μπλοκ του ίδιου παίκτη στον Κώστα Δαλακούρα και επίθεση του Ντιάτσκοφ ισοφάρισε 24-24. Μάλιστα, ο Φοίνικας πέρασε και μπροστά με 25-24 όταν ο Τακουρίδης έκανε νέο μπλοκ πάνω στον Ράιτς. Οι ακρίτες άντεξαν την πίεση και με δύο καθοριστικούς πόντους τους Ράιτς με επίθεση και μπλοκ πάνω στον Ντιάτσκοφ έβαλε τον Εθνικό πάλι στη θέση του οδηγού (26-25). Οι ακρίτες προηγήθηκαν 27-26 και και 28-27, ο Ράιτς έχασε το σερβίς (28-28) και το σετ τελείωσε 3-028 με νέα επίθεση του Ράιτς και άουτ του Τσας. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την απόφαση του Μυλωνάκη οποίος πήρε πάνω του τη φάση με την κάμερα πίσω από τον αυστριακό επιθετικό να δικαιώνει την επιλογή του.
Απάντηση των συριανών
Το 2ο σετ ξεκίνησε με κίτρινη κάρτα στον Τσας. Ο Φοίνικας βελτίωσε κι άλλο τα ποσοστά του στην επίθεση αλλά και στην άμυνα και από την αρχή μέχρι τέλος είχε προβάδισμα στο σκορ με 2-3 πόντους. Ο Εθνικός ισοφάρισε μόνο με 8-8. Ακολούθησε σερί 3-0 για το 12-9 ύστερα από λάθη των γηπεδούχων ενώ το 14-11 έγινε με επίθεση του Σφενδυλάκη με τον Μιγιαήλοβιτς να χρεώνεται κι αυτό κίτρινη κάρτα. Ο Ανδρεάδης με άσσο μείωσε 18-16 για τον Εθνικό, αλλά Τσας και Ντιάτσκοφ κράτησαν το προβάδισμα με 20-17, ενώ ο Τακουρίδης πήρε άσσο για το 22-19. Οι συριανοί χωρίς να κάνουν άλλο λάθος έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-23 ύστερα και από επίθεση του Τσας ενώ μέσα στη φάση ο Ράιτς πήρε κακή πάσα και δεν τελείωσε κόντρα επίθεση για να κάνει το 24-24. Επίσης, στο 24-22 για τον Φοίνικα ο Ανδρεόπουλος έβαλε στον αγώνα τον Πελεκούδα που επέστρεψε στην ομάδα μέσα από τον αγώνα με την Παναχαϊκή στις 10 Φεβρουαρίου.
Προβάδισμα του Εθνικού
Σκληρή μάχη πόντο πόντο έγινε και στο 3ο σετ με τον Εθνικό να κερδίζει από το μπλοκ τους καθοριστικούς πόντους. Από το 2-2 ο Εθνικός έκανε το 6-2 και με τον Λάππα να βλέπει κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Ο Φοίνικας απάντησε με σερί 4-0 από το σερβίς του Τακουρίδη για το 6-6. Οι δύο ομάδες έφτασαν στο 15-15, ο Εθνικός ξέφυγε 17-15 με δύο επιθέσεις του Ράιτς και άνοιξε τη διαφορά στο +4 (21-17) πάλι με επίθεση του Ράιτς και λάθος του Τερζή που γλίστρησε πριν κάνει πάσα. Με τον άσσο του Σφενδυλάκη ο Φοίνικας μείωσε 21-19 αλλά με επίθεση του Δαλακούρα και δύο μπλοκ (ατομικό του Ράιτς στον Τσας και του Ανδρεάδη στον Λάππα το σκορ έγινε 24-19 και το σετ τελείωσε για τους ακρίτες με 25-20 ύστερα από επίθεση του Ανδρεάδη.
Το 22-19 του Φοίνικα
Το πιο καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου και πάλι οι δύο ομάδες έδωσαν σκληρές μάχες πάνω στο φιλέ. Ο Εθνικός ξέφυγε 9-5 με τα σερβίς του Ράιτς και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 13-9. Ο Τσας απάντησε με σερβίς και επίθεση για τη μείωση του σκορ σε 13-11. Οι γηπεδούχοι «ζορίστηκαν» από την «επιμονή» των συριανών και ο Μιχαήλοβιτς έκανε φιλέ και δέχτηκε και κόκκινη κάρτα για το 17-17. Ο Τσας που ήταν σε εξαιρετική μέρα στο σερβίς σημάδεψε τον Δαρίδη και ο Φοίνικας ξέφυγε 22-19 δείχνοντας πως θα οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Ο Εθνικός θύμισε την ομάδα του Α΄γύρου και με τον Ανδρεάδη να κατεβάζει ρολά σε επίθεση του Τσας, τον Ντιάτσκοφ να καρφώνει άουτ και τον Ράιτς να κερδίζει δύσκολη επίθεση έγινε το 22-22. Ο Πελεκούδας έδωσε ανάσα και προβάδισμα για τελευταία φορά στον Φοίνικα με 23-22. Ο Ντιάτσκοφ έχασε το σερβίς, ο Ράιτς έκανε το 24-23 και ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του Γιάνουσεκ.
*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 10 άσσους, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-1 (30-28, 23-25, 25-20, 25-23)
ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 25 (19/44 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 27 (23/39 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 76% υπ - 76% άριστες), Σιδηρόπουλος 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 11 (9/14 επ, 2 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 4 (4/7 επ, 50% υπ - 31% άριστες), Ανδρεάδης 11 (8/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ - 50% άριστες), Κώσταντίνος Δαλακούρας, Αγγελόπουλος
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής, Τσας 26 (18/32 επ, 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18 (15/42 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ - 47% άριστες), Τακουρίδης 12 (5/12 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Λάππας 9 (8/17 επ, 1 άσσος, 74% υπ - 53% άριστες), Σφενδυλάκης 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 69% υπ - 62% άριστες), Γιάνουσεκ 2 (2/3 επ), Πελεκούδας 1 (1/2 επ).
Ο πασαδόρος του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Άκης Σιδηρόπουλος δήλωσε στην κάμερα της NOVA: «Δεν είναι νίκη τίτλου, αλλά είναι νίκη ψυχολογίας. Είμαστε ζωντανοί και ικανοί για όλα. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό ποιοτικά. Εμείς ίσως ήμασταν πιο τυχεροί ή πιο καλοί το τέλος των σετ. Δεν υπάρχει ζέστη – κρύο για τους φίλους του Εθνικού, αλλά μόνο ζέστη. Περίμενα να κάνουμε κοιλιά, ήταν σίγουρο. Δεν υπάρχει ομάδα που να παίζει στα «κόκκινα» για 7-8 μήνες και εμείς κρατήσαμε πολλά καρπούζια στην ίδια μασχάλη. Πάιξαμε Ευρώπη, πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ και η κούραση μας κατέβαλε. Τώρα η ομάδα παίζει καλά. Για μας η δεύτερη χρονιά στην Ευρώπη είναι γεγονός πολύ σημαντικό. Μην ξεχνάμε ότι ο Εθνικός έχει το μικρότερο μπάτζετ».
Ο κεντρικός του Φοίνικα Σύρου Γιάννης Τακουρίδης δήλωσε στην κάμερα της NOVA: «Κάναμε μεγάλη προσπάθεια, αλλά Θα σταθώ στο τελευταίο σετ. Επιστρέψαμε στο ματς και χάσαμε το προβάδισμά μας. Είναι κάποιες φορές που φτάνουμε στην πηγή και δεν πίνουμε νερό. Πρέπει να το λύσουμε. Πήγαμε καλά σε όλα τα σημεία, αλλά δεν είχαμε διάρκεια. Τίποτα δεν τελείωσε στο πρωτάθλημα, αλλά πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε στη συνέχεια».